مراسم تقدیر از برگزیدگان و نفرات برتر فراخوان بهار 96 شاندیز


با حضور مدیران شهری و مسئولین دانشگاه از نفرات برتر فراخوان بهار 96 شاندیز تقدیر به عمل آمده و جوایز نفیسی به ایشان تقدیم گردید.

در این مراسم که در محل شهرداری شهر شاندیز و با حضور فرماندار محترم، شهردار محترم، قائم مقام محترم موسسه و برخی مسئولین شهری و موسسه برگزار گردید از نفرات برتر فراخوان بهار 96 شاندیز تقدیر به عمل آمده و جوایز نفیسی به ایشان تقدیم گردید.

اسامی نفرات برگزیده به شرح ذیل می باشد:

نفر اول: جناب آقای عطا صحرایی - نام اثر: عمو نوروز آمد

 

نفر دوم: جناب آقای محمدرضا نوروزی - نام اثر: من و خروسم

 

نفر سوم: سرکار خانم شراره جنگجو - نام اثر: چرخ جرخ

 

نفر چهارم: جناب آقای محمد دانا - نام اثر: گردش نوروزی حیوانات

نفر پنجم: سرکار خانم وجیهه دانا سیدآبادی - نام اثر: خاطرات مادربزرگ

نفر ششم: سرکار خانم سحر عشقی - نام اثر: عکس یادگاری

نفر هفتم: سرکار خانم وحیده جهانی پور (نماینده گروه پویا تیم) - نام اثر: حس خوشایند

 

 

 

 

بیانیه هیأت محترم داوران:

 

    چه آسان بود اگر وظیفه داشتیم به دیکته ای نوشته شده نمره دهیم. درستی یا نادرستی فرمولی ریاضی را بررسی کنیم و یا حتی معادله ای چند مجهولی را حل کنیم و پاسخ را مشخص. اما این جا سخن از داوری و گزینش یا رد مجموعه ای از آثار هنریست؛ آثاری که چه قوی و پر مایه، چه احتمالا ًنه چندان پرتوان ولی همگی با حس و ذوق سازندگانش آفریده شده اند، آن هم برای استقبال از بهار، لطیف ترین و زیباترین آغاز آفرینش ... .
   نیک می دانیم عدمِ پذیرش هر اثر برای آفریننده اش حسی تلخ به همراه دارد. حسی که شاید هرگز از یاد هنرمند صاحب اثر نرود. اما شاکله ی هر داوری بر مبنای پذیرش برخی و عدم پذیرش برخی آثار دیگر است و این ذات قضاوت است .
   از سویی دیگر محدودیت پذیرش اثر در جشنواره سبب می شود برخی آثار با وجود توان مندی و بهره بردن از اصول زیبایی شناسی، تنها به دلیل قیاس با دیگر موارد و البته محدودیت ذکر شده در سقف انتخاب از گردونه ی رقابت خارج شود.
   از این رو هیات داوران ناگزیر بود علی رغم میل باطنی تنها به گزینش سقف تعیین شده از سوی شورای محترم سیاست گذاری جشنواره، اقدام کند و لاجرم برخی دیگر از آثار ولو ارزشمند و توانا را از لیست نهایی خارج کند؛
در این فرآیند، شاخص هایی هم چون تازگیِ ایده و اجرا، دارا بودن اصول زیباشناسی، هماهنگی با محورهای موضوعی جشنواره و نهایتاً امکان برقراری ارتباط مناسب با مخاطب مورد توجه هیات داوران بود.
   رعایت شاخص های ذکر شده منجر به گزینش آثار اعلامی در فهرست ذیل گردید. لازم به ذکر است، سه اثر نخست به ترتیب دارای رتبه های اول تا سوم شده اند. هیات داوران امید دارد که این نخستین گام برداشته شده در شهر شاندیز، بتواند زیربنایی محکم برای برگزاری جشنواره های آتی را فراهم آورد.

علی عابدی
نماینده هیات داوران


نظرات :


معاونت پژوهشی موسسه آموزش عالی شاندیز